Terasa, místo pro život

Péče o zahradní nábytek

Pokyny a informace k péči o zahradní nábytek podle materiálů


Teakový nábytek - teakové dřevo


Přirozeně má teak teplou zlato-hnědou barvu. Kvalitní značkový teakový nábytek se dodává vždy a výhradně bez jakékoliv povrchové úpravy - dřevo je pouze zbroušené (více nebo méně leštěné apod.) Nikdy ho nedostanete napuštěný olejem nebo jinak povrchově upravený - pokud ano, je to výslovně uvedeno v popisu zboží.

Co byste o teakovém dřevu měli vědět:

- teak je přírodní materiál a jako každé dřevo může vlivem povětrnostních vlivů a změn teplot "pracovat". Je tedy možné, že se na Vašem nábytku časem objeví nejenom změny barevnosti (níže), ale také praskliny a jiné změny ve struktuře dřeva.
- vlivem počasí (slunce, déšť atd.) se přirozená zlato-hnědá barva teaku postupně mění na stříbro-šedou (dřevo samotné je vůči počasí - zejména vůči změnám teploty a vlhkosti - vysoce odolné a změna barvy nijak nesnižuje jeho kvalitu - jde pouze o estetickou změnu). Po delší době stříbrno-šedá patina přechází v nepravidelné temně šedé zbarvení.
- tmavnutí je způsobeno předvším usazováním špíny a prachu. (Předejdete tomu pravidelným otíráním, oplachování nábytku v sezoně a zakrýváním v době, kdy ho nepoužíváte nebo mimo sezonu.) V některých zemích je běžné nábytek nechat takto přirozeně zešednout a nijak tomu nepředcházet. U nás však řada lidí vnímá šedou patinu jako nežádoucí a nábytek ošetřuje. To je ale samozřejmě časově a finančně náročnější.




Jak se starat o teakové dřevo

Pokud se rozhodnete pro "pečující" přístup - tedy zachovávat barevnost dřeva a jeho strukturu po dobu jeho živostnosti, níže najdete užitečné informace, jak na to.

- Po vybalení z originální krabice nechte teakový nábytek "stabilizovat" po dobu 2-4 týdny (dle počasí) a teprve potom přikročte k ošetření dřeva v případě, že chcete použít vybrané pečující prostředky. Níže najdete popis toho, jak teakové dřevo čistit a udržovat jeho původní zabarvení.
- Pro ošetření dřeva doporučujeme našim zákazníků používat moderní přípravky na bázi vody. Narozdíl od oleje nenatahují do dřeva špínu a nezbraňují mu "dýchat", navíc opakovanou aplikací oleje dřevo neustále tmavne (!). Moderní přípravky plní svoji funkci mnohem lépe a jejich aplikací dosáhnete delšího efektu (vydrží déle), navíc je nanášení těchto ekologických přípravků příjemnější a dřevo ochrání stejně dobře.
Vždy postupujte podle návodu výrobce. V naší stále nabídce najdete vhodné pečující prostředky.
- Kontrolujte pravidelně šrouby - je dobré se alespoň jednou za sezonu ujistit, že jsou veškeré spoje dotažené a v pořádku. Všechny, i velice kvalitní, šrouby se při časté manipulaci nábytkem uvolňují.
- Doporučujeme šrouby a jiné spoje utáhnout vždy před začátkem zimy. Může se stát, že se do mezer dostane voda, a mrazem poté dojde k potrhání struktury dřeva kolem spojů.

Čištění teakového dřeva

- Většinou stačí použít teplou/horkou mýdlovou vodu a jemný kartáček - jemnost stejná jako je např. na kartáčku na nehty (nikdy ne drátěnka !). Vždy je nutné teakový nábytek velice pečlivě opláchnout čistou vodou.
- Skvrny od oleje nebo vína apod. se snažte odstranit co nejdříve. Opakovaná aplikace odmašťovacího roztoku (jar s vodou apod. - vždy dobře opláchnout čistou vodou např. ze zahradní hadice) také pomůže.
- Na odolné skvrny dobře fungují také speciální čističe, které jsou silnější/agresivnější než běžná mýdlová voda, dřevo mírně bělí (nepoškozují - pigment se časem srovná). Používejte je vždy v souladu s návodem.
- TIP: Velmi pomáhá vystavit skvrnu slunečním paprskům, UV záření doslova skvnu "vypálí".
- Pravidelné oplachování zbavuje dřevo nánosu prachu a předchází tmavnutí vlivem usazování prachu a nečistot z ovzduší. Nebojte se používat vodu v dostatečném množství.
- V případě, že použijete k odstranění odolných skvrn drsnější houbičku, vždy s ní pracujte ve směru viditelných vláken dřeva.
- Pro usnadnění čištění lze použít tzv. "impregnaci" na teakové dřevo. Je to přípravek, který dřevo opatří ochrannou a stále prodyšnou nanovrstvou. Nečistoty potom nepronikají do dřeva tak rychle a lépe se čistí.
- Proč není dřevo nalakované, aby se lépe udržovalo? To je výslovně nežádoucí - laky a mořidla uzavřou vrchní vrstvy dřeva, nedochází k dýchání a vysychání apodních vrstev, které venku trpí změnami vlhkosti - déšť apod.. Na dřevu by se mohly vyskytnout plísně apod..
- Mastné a jiné skvrny ulpívají (v závisloti na míře znečištění a stáří skvrny) pouze v horních vrstvách dřeva - dřevo má vysokou hustotu (tvrdost). I proto se teakové dřevo dobře čistí.

Uchování původní barvy dřeva

- Doporučujeme používat přípravky k tomu určené - tedy přípravku určené výhradně pro teakové dřevo, ne olej (!). Jde o moderní pigmentované přípravky většinou na bázi vody. V principu vyčištěnému a suchému dřevu navrátí původní pigment. V závislosti na kvalitě takového přípravku je tento pigment více či méně "přirozený".
- Předtím než tento přípravek použijete, dřevo dobře vyčistěte vhodným přípravkem a nechte dobře uschnout.
- Důležité upozornění: Nepoužívejte tyto moderní přípravky na teakové dřevo, které bylo předtím ošetřeno teakovým olejem a nebylo vyčištěno!
- Jak poznáte, že je na čase tento "pigmentovaný" přípravek použít?: Jakmile se Vám aktuální barva Vašeho teakového nábytku nezdá vyhovující. Obecné doporučení je každou druhou sezonu, maximálně 1x ročně (!). Buď na konci letní sezony nebo před zahájením jarní sezony. Je to na Vás. Nábytek vždy doporučujeme ukládat a zazimovat vyčištěný.

Další TIPY a informace:

- Olejování teakového dřeva nedoporučujeme. Pokud se rozhodnete pro ochranu běžným teakovým olejem, používejte pouze pravý teakový olej. Je důležité vědět, že teakový olej zadržuje částečně nečistoty a proto časem nábytek ztmavne.


Teakové dřevo pouští!!! - chraňte povrch terasy !
Důležité pro nový teakový nábytek: pokud máte drahou terasu nebo citlivý materiál na ní, tak podložte nové teakové části igelitem (tj. pod např. novou sedačku dejte fólii nebo velký igelit. Prvních několik dešťů se stane to, že voda vymyje z nového teakového nábytku pigment a oleje obsažené ve vrchních vrstvách dřeva. Dřevo tedy může na začátku hodně "pouštět" barvu. Skvrny jsou velice odolné a špatně se čistí, po několika takových "deštích" se toto už dít nebude. Toto je normální, jde o přirozenou vlastnost surového teakového dřeva. POZN: UV záření velice pomáhá a tyto skvrny doslova "vysává", ale je nutné to nechat pořádně vysvítit a není záruka, že to bude fungnovat, proto je lepší tomu předejít.

Teakové rámy sedacích sestav barví sedáky
Pokud jste zakoupili sedací sestavu nebo nábytek, jehož rám tvoří zcela nebo částečně teakové dřevo a na rámech jsou položeny textilní sedáky nebo polštáře, je normální, že teakové části zabarví části polstrování. Jde o běžný jev a je to součástí charakteru nábytku, který jste zakoupili! Není to vada, sedáky jsou položeny na rámech a tedy je zabarvená spodní část, která není vidět.


Venkovní tkaniny a polstrování

Látky jsou z výroby silně impregnovány, aby odpuzovaly nečistoty a hlavně vlhkost. Pokud dojde k jejich znečištění, většinou postačí látku lehce otřít měkkým bavlněným hadříkem namočeným ve vlažné vodě. Většina potahů na čalounění nebo sedáchích a polštářích z těchto tkanin je odnímatelných. Perte na max. 30stupňů. šetrný program! Při silném znečištění aplikujte speciální čistič určený na čištění těchto tkanin. Náš obchod tyto přípravky nabízí. Při použití jiných běžně dostupných čističů může dojít k poškození tkaniny, vyblednutí apod.! Výrobce uvádí, že při běžném používání (praní, čištění apod.) je třeba látku zhruba každé dva roky opět naimpregnovat. Impregance k tomu určené rovněž nabízíme ve standardní nabíce. Pokud si nejste jistí použitím konkrétního výrobku/pečujícího prostředku na konkrétní nábytek, vždy nás kontaktujte (uveďte číslo Vaší objednávky a typ zakoupeného nábytku).
Podrobnější informace k péči a čištění (zejména akrylových) potahů a venkovních polstrů a sedáků najdete v tomto dokumentu: "Péče o venkovní polstrování_Sunbrella".
Pro čištění nábytkového čalounění venkovního nábytku NIKDY nepoužívejte vysokotlaký čistič, nenávratně tím poškodíte strukturu tkaniny.

Keramické stolové desky

Vše o venkovních keramických deskách, o jejich vlastnostech a o tomm jak o ně pečovat se dočtete v článku "Keramické desky vlastnosti a péče".

Stolové desky HPL

Kompozitní materiál, který se používá pro výrobu venkovních stolových desek nebo také někdy venkovních fasádních desek. Materiál se skládá z mnohonásobných vrstev vysoce kvalitního papírového laminátu. Papírový materiál je naimpregnován pryskyřicí, na desku je použito až 50 takto upravených vrstev papíru. Tyto vrstvy pak tvoří jádro stolní desky a jsou viditelné v podobě černého jádra. Vrstvy jsou pak pod velkým teplem a tlakem slisovány společně s "dekorativní" vrstvou - barevnou folií, která se nachází na spodní a horní straně desky. Deska je dále opatřena vrstvou pro UV stabilizaci. Desky časem "šisují" - slunce ničí tuto ochranou folii, jde o proces v řádu let. Vyplatí se proto desku co nejvíce chránit před slunečním zářením.
Vlastnosti materiálu:
Odolný proti poškrábání - POZOR: velký tlak nebo síla může způsobit trvalé poškození horní barevné folie.
Odolný proti nárazům.
Odolný vůči extrémním teplotám od -20 do + 180 stupňů C.
Odolný proti obroušení a opotřebení.
Údržba je snadná - pouze otřete vlhkým hadříkem.
Čištění a údržba HPL stolových desek
Vzhledem k robustnímu, hygienickému a hustě laminovanému povrchu nevyžadují desky žádnou zvláštní péči. V zásadě platí, že skvrny nebo vylité tekutiny jako čaj, káva nebo víno je třeba odstranit neprodleně, při dlouhodobé expozici znečištění je totiž nutno zvýšit mechanické úsilí pro vyčištění takových skvrn.
Při čištění doporučujeme používat takové produkty pro péči, které neobsahují abrazivní složky. Jinak může dojít ke změnám intenzity lesku desky a tyto prostředky také mohou způsobit škrábance, zejména na tmavých částech desky. Z našich zkušeností postačí horká jarová voda a měkký hadřík. 1-2x ročně dle potřeby použijte speciální impregnační prostředek, který obnoví ochrannou vrstvu.

Hliník - Lakovaný kovový nábytek (z hliníku, nerezi, oceli)

Nároky na udržbu nejsou vysoké. Povrch nábytku není prakticky třeba ošetřovat, v případě potřeby ho stačí očistit vlhkým hadříkem. Nepoužívejte žádné abrasivní prostředky, které lak poškodí. Na čištění i následné ošetření pro aplikaci ochranné vrstvy (ošetření proti ulpívání nečistot - impregnace) lze zakoupit vhodné prostředky. Zejména prostředek pro impregnaci povrchu doporučujeme, viditelně zlepší vzhled rámů vystavených povětrnostním vlivům a ochrání ho před usazováním nečistot. Doporučujeme aplikovat dle potřeby. Pro většinu našich značek, které vyrábí kvalitní hliníkový nábytek lze doobjednat lahvičku s krycí barvou v příslušném odstínu, můžete tak případné hluboké škrábance, které způsobíte sami neopatrnou manipulací, dodatečně zakrýt.

Nerezová ocel

Tento materiál téměř nevyžaduje péči. Stačí ho jen občas omýt vodou pro odstranění nečistot. Doporučujeme používat přípravky určení na čištění a údržbu nerezové oceli. U výrobku z nerezové oceli značky Stern naleznete hrubou zelenou houbičku - je totiž možné, že z výrobního procesu na židli či rámu stolu ulpí nečistota nebo drobné škrábance. Touto houbičkou povrch můžete zbrousit a tím zbavit drobných vad.

Umělý ratan

Kvalitní umělý ratan je téměř bezúdržbový. Pro důkladnější očištění použijte idálně k tomu určený čisticí prostředek a následně aplikujte pečující prostředek k tomu určený. Pečující prostředek udržuje kvalitu umělého ratanu a prodlužuje životnost, doporučujeme ho proto aplikovat alespoň 1x za sezonu. Pro pravidelnou údržbu stačí nábytek omývat čistou vodou (zahradní hadice apod. POZOR: nepoužívejte tlakový čistič - mohlo by dojít k poškození nábytku!).

Textilene / Batyline

Čistěte vlhkým hadříkem s vlahou mýdlovou vodou, nejlépe otřete dosucha. Na trhu jsou dostupné i speciální čističe pro tento materiál. Pro čištění těchto výpletů nebo čalounění venkovního nábytku vyrobeného z těchto textilií NIKDY nepoužívejte vysokotlaký čistič, nenávratně tím poškodíte strukturu tkaniny. Doporučujeme min.2x za sezonu použít speciální impregnační prostředek, který materiálu prodlouží životnost (zvláště platí u levnějších typů materiálů).

Beton (concrete)

Pro výrobu zejména stolových desek se používá speciální odlehčený beton. I když je odlehčený beton silný a má nízkou pórovitost, je to přírodní produkt a je extrémně citlivý na skvrny. Pro každodenní čištění namočte měkký, čistý hadřík do roztoku teplé, čisté vody a čisticího prostředku s neutrálním pH. Důkladně opláchněte a necháme uschnout. Skvrny je třeba okamžitě otřít, zejména kyselé látky (džus, káva, červené víno, balzamikový ocet,…) protože mohou způsobit trvalé skvrny. Trus a listy ptáků mohou také způsobit trvalé skvrny, pokud nebudou odstraněny ihned. Pokud nepoužíváte stůl, doporučujeme použít ochranný kryt. Pozor: je ovšem nutné používat pouze prodyšné kryty určení pro zakrytí betonového nábytku a pravidelně kontrolovat stav desky pod krytem po celou dobu zakrytí. Někteří výrobci dokonce doporučují betonové desky nezakrývat vůbec. Beton je nasákavý a pokud nevhodným zakrytím neumožníte materiálu vyschnout, hrozí popraskání. Skvrny od oleje a vosku lze odstranit pomocí speciálního čističe určeného pro beton, ale opět počítejte s tím, že skvrny, které neotřete nebo neodstraníte ihned mohou způsobit trvalé znečištění. Nepoužívejte žíravé nebo kyselé čisticí prostředky. Chcete-li chránit svůj stůl, doporučujeme pravidelně používat vhodné čistící prostředky. Ty ale beton nechrání však proti kyselým látkám. V závislosti na typu skvrny a jejím věku skvrnu lze zcela odstranit nebo snížit její intenzitu. Důležité: pokud je deska poznamenaná povětrnostními vlivy, může dojít z hrubnutí povrchu. Můžete použít jemnou brusnou houbičku (velmi jemný smirkový papír). Tu můžete použít, pokud se Vám zdá, že beton příliš zhrubl (je to normální – beton je vystužen skelnými vlákny a fluktuací teplot dochází k vystupování těchto vláken na povrch), pečlivě očištěný stůl krouživými stejnoměrnými pohyby jemně obrousíte, prach potom pečlivě setřete, nechte uschnout a poté použijte speciální impregnační přípravek pro beton. POZOR: nikdy nebruste pouze jedno místo, které je například silněji znečištěné, dojde k tomu, že na jedno místě bude Váš zásah viditelný a vybrousíte na desce prohlubeň.

Lankové a pásové výplety

Pásky, pásy a lanka, kterým je nábytek vypleten jsou v závislosti na použité kvalitě (liší se model od modelu – značka od značky) různě odolný. Některé materiály jsou v nejvyšší jachtové kvalitě a jiné zase pro co nejdelší životnost nedoporučujeme příliš vystavovat povětrnostním vlivům. Jde zejména o materiály levnějších značek. Obecně platí, že tyto materiály čistěte jemnou mýdlovou vodou, případně čistícím prostředkem k tomu určeném (k doptání u prodejce) a používejte 1-2 za sezonu k tomu určení impregnační spreje, které materiály chrání před UV zářením a prodlužují jim životnost.

Uschování nábytku na zimu - všechny materiály - obecná doporučení

- Pokud se rozhodnete nábytek uskladnit (doporučujeme minimálně zakrýt vhodnou krycí plachtou), neměla by být ve skladovacích prostorech příliš vysoká teplota, doporučujeme chladné, suché a mírně větrané místo.
- Pokud v zimě přenesete nábytek do vytápěných prostor, kde může být velice nízká relativní vlhkost vzduchu (často při velkých mrazech pouze 20-30%), může v extrémním případě dojít k rychlému vysušení dřeva a následně i popraskání.
- Při ponechání nábytku venku i v chladném počasí a v zimě platí obecná zásada chránit nábytek před přímým mrazem. Obalte nábytek dekou nebo kusem tlustší tkaniny, zakryjte vhodnou krycí plachtou nebo použijte k tomu určené krycí plachty. Na nábytek (zvláště pak např.na ratanový nebo textilenový nábytek) nevyvíjejte tlak, neboť v mrazech materiály křehnou a mohou prasknout.

Zakázkové krycí plachty

Nabízíme zhotovení krycích plachet na míru. Vše o tom, co od nich můžete očekávat a jak fungují se dočtete v článku "Krycí plachty na zahradní nábytek".